(Video) Opt arhierei și 100 de preoți și diaconi la sfințirea bisericii Sfântul Nectarie din Iași

15 Octombrie 2017
Arhiepiscopia Iașilor
Autor: Adrian Sârbu

Parohia „Sfântul Ierarh Nectarie” din cartierul ieșean Alexandru cel Bun s-a aflat duminică, 15 octombrie 2017, la ceas de mare sărbătoare – sfințirea picturii bisericii de către Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, înconjurat de un sobor impresionant format din 7 ierarhi și 100 de preoți și diaconi.

Sfântul locaș a primit hramurile Nașterea Maicii Domnului, Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul și Sfântul Ierarh Nectarie. Mulțime de credincioși s-au adunat pentru a participa la slujba de sfințire, precum și la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie ce a fost oficiată pe podiumul amplasat în fața bisericii. După citirea Evangheliei, Înaltpreasfințitul Părinte Nicholas, Mitropolit de Hama, a adresat un cuvânt de învățătură celor prezenți.La finalul Sfintei Liturghii, Părintele Paroh Petrică Lehaci a primit din partea Patriarhiei Române, Crucea Patriarhală. Distincția i-a fost acordată de PS Varlaam Ploieșteanul, episcop vicar patriarhal. De asemenea, ceilalți preoți slujitori ai Parohiei Sfântul Ierarh Nectarie, pr. prof. dr. Ilie Melniciuc şi pr. Paul Daniel Lehaci au fost distinși din parte Mitropoliei Moldovei și Bucovinei cu Crucea Sfântului Ierarh Dosoftei. Cei mai importanți ctitori ai sfântului locaș au primit și aceștia distincția Crucea Sfântului Ierarh Dosoftei pentru mireni.