Training catehetic la Piatra-Neamţ

Arhiepiscopia Iașilor Aprilie 25, 2017   Autor: Pr. Ştefan Zaharia

Au luat parte la această întâlnire părintele Bogdan Racu inspector eparhial în cadrul Sectorului Învăţământ al Arhiepiscopiei Iaşilor, preoţii Ştefan Zaharia şi Camelian Liviu Gurbet, coordonatorii Birourilor de catehizare din Protopopiatele Piatra-Neamţ şi Roznov şi cei 20 preoţi reprezentanţi ai cercurilor pastorale-misionare din cele două protoierii.

Programul acestei şedinţe de formare a înscris o parte teoretică, cu prezentare multimedia şi dialog între participanţi asupra aspectelor esenţiale ale unei cateheze, o parte practică, care a oferit posibilitatea aplicării metodei de prezentare a conţinuturilor „Photolangage”, în funcţie de tema catehetică aleasă, şi o parte aplicată, prin programarea catehezelor demonstrative la nivelul fiecărui cerc pastoral din cele două protopopiate nemţene.

În Protopopiatul Piatra-Neamţ în perioada 6-9 iunie 2017, cele 15 cateheze demonstrative vor fi organizate în parohiile „Sfinţii Trei Ierarhi” Piatra-Neamţ, Centrul Şcolar pentru Educaţie Incluzivă „Alexandru Roşca” Piatra-Neamţ, Ciritei, Lunca Strâmbului, Duşeşti, Ghigoieşti, Baratca, Bârnadu, Bicazu Ardelean 2, Cut 1, Verşeşti, Preluca, Sărata, Itrineşti şi Pângăraţi Castel.

Tot în luna iunie vor fi organizate şi în Protopopiatul Roznov cele 5 cateheze demonstrative în parohiile Şovoaia, Roznov 2, Costişa 2, Zăneşti Stil Vechi şi Socea.

Până anul acesta, în perioada 2014-2016, au fost susţinute peste 360 de cateheze demonstrative în parohii din cele trei judeţe ale eparhiei: Iaşi, Botoşani şi Neamţ care au oferit nevoia formării conştiinţei că, efortul de catehizare ocazională trebuie fundamentat pe un program catehetic bine structurat.