Conferință despre Centenarul Marii Uniri la Palatul Culturii din Iași

Arhiepiscopia Iașilor Martie 22, 2018   Autor: Flavius Popa

Evenimentul, dedicat Centenarului Marii Uniri, a fost organizat de Asociaţia „Universul Prieteniei“ Iaşi, în parteneriat cu Muzeul Ştiinţei şi Tehnicii „Ştefan Procopiu“ din cadrul Complexului Muzeal Naţional „Moldova“ Iaşi.

În prelegerea sa, părintele decan a subliniat câteva aspecte cu privire la evenimentele celebrate cu ocazia Centenarului Marii Uniri: „Noi, moldovenii, şi nu numai, suntem în ajunul a două mari evenimente în Iaşi. Cel dintâi va avea loc duminică, de Buna Vestire, când va fi proclamat ca Sfânt al Bisericii Ortodoxe Române, Sfântul Iosif Naniescu, basarabean de origine. Cel de-al doilea eveniment va fi marţi, unde va fi marcat Centenarul, un prim moment important din acest an, sărbătorirea Unirii Basarabiei cu România. În câteva cuvinte, aş putea spune că această contribuţie a Bisericii Ortodoxe Române este uriaşă. Ceea ce s-a înfăptuit practic în anul 1918 reprezintă efortul de secole al românilor. În acest an serbăm doar apogeul acestor evenimente, 27 martie unirea Basarabiei, 28 noiembrie unirea Bucovinei, 1 decembrie unirea Transilvaniei, a Banatului, a Crişanei. Însă, ele reprezintă doar finalul şi, totodată, un nou început“.

Seria de conferinţe consacrate aniversării Centenarului Marii Uniri a debutat în luna februarie 2018 şi va continua până în iunie 2018, cu prezentări având ca temă această mare sărbătoare a poporului român.