Cateheză despre Sf. Proscomidie

Viața parohiei Octombrie 24, 2015

Credincioşii prezenţi la Sf. Liturghie, Duminică 18 Octombrie, au avut surpriza ca la sfârşitul slujbei să nu audă o predică tematică, aşa cum erau obişnuiţi, ci o cateheză despre Sf. Proscomidie. A fost extrem de bineprimită această lecţie, pe de o parte, pentru că rânduiala fiind săvârşită de preot  în Sf. Altar, la Proscomidiar(în taină), e puţin cunoscută de credicioşi, iar pe de altă parte, pentru explicaţiile referitoare la simbolistica acestei etape pregătitoare  pentru dumnezeiasca Liturghie. Deşi nu a fost pentru prima dată când s-a săvârşit, în biserica noastră, acestă rânduială în mijlocul credincioşilor, au existat printre cei prezenţi unii care au văzut pentru întâia oară cum se desfăşoară aceasta şi ce reprezintă ea, rămânând extrem de încântaţi. Cu toţii au înţeles sensul şi valoarea lucrurilor folosite de preot pentru proscomidie, precum şi importanţa pomenirii, în cadrul acesteia, a credincioşilor vii şi adormiţi, ca participare efectivă la Jertfa cea nesângeroasă a lui Hristos în sfânta şi  dumnezeiasca Liturghie.