Sărbătoare în cinstea Icoanei Maicii Domnului Pantanassa la Șendreni

Viața parohiei Octombrie 16, 2021

În fiecare an, la 15 octombrie, este cinstită Icoana Maicii Domnului Pantanassa, Împărăteasa a toate și izbăvitoarea de cancer.

Din anul 2020, la Parohia Sfinții Apostoli Petru și Pavel- Șendreni se află o astfel de icoană, pictată prin osteneala și dărnicia domnului Vlad Dumitru Plăcintă, președintele Asociației Salvează o inimă și a familiei sale. Având în vedere că asociația sprijină pe cei care se luptă cu boala necruțătoare a cancerului, Maica Domnului Pantanassa a fost luată drept ocrotitoare a Asociației. Anul trecut, pe 15 octombrie a fost sfințită icoana de către PS Ignatie, Episcopul Hușilor, care a fost prezent în parohia Șendreni. Anul acesta, în condiții de pandemie, s-au strâns cler și credincioși pentru a o cinsti pe Maica Domnului, cea care este atât de grabnic ajutătoare la nevoile și mai ales la durerile trupești și sufletești ale celor încercați de necazuri. Din soborul care a slujit la Sf. Liturghie au făcut parte Pr. Dan Damaschin, preot de caritate la Maternitatea Cuza Vodă din Iași, Pr. Ștefan de la Parohia Oneaga, pr. Gheorghiță Muraru de la Parohia Pietrișuri- Costești, pr. Ionuț Găină de la Parohia Vlădeni și pr. Petru Ceobanu, parohul de la Șendreni. Au fost pomenite la dumnezeiasca Liturghie, atât numele beneficiarilor asociației care luptă cu boala, cât și a celor care au trecut la Domnul. La finalul Sf. Liturghii părintele Dan Damaschin a ținut un frumos cuvânt de învățătură despre lucrarea minunată a Maicii Domnului în viețile celor care o cinstesc și îi cer ajutorul, dând exemple concrete din experiența proprie.

Sfânta Icoană făcătoare de minuni a Preasfintei Născătoare de Dumnezeu „Pantanassa” a fost adusă la Mănăstirea Vatoped de către fericitul Gheronda Iosif Vatopedinul de la Nea Skiti. Această Icoană este cunoscută pentru multele minuni săvârșite, mai ales pentru vindecarea persoanelor care suferă de cancer.

Pr. Ceobanu Petru